رشد گفتاری کودک نوزادی تا 8 ماهگی

ارسال شده در 16:48:17 1396/9/14
-  او از بدو تولد نسبت به صداهای زیر انسانی واکنش نشان میدهد. اداها و حالتهای مختلف صورت شما را مشاهده کرده و سعی میکند و سعی میکند آنها را تقلید کند. او چهره ای را که در فاصله 20 تا 25 سانتیمتری او مشغول صحبت کردن باشد، تماشا میکند. او با صدا در آوردن سعی در آغاز محاوره، تحریک شما به پاسخ دادن، و جواب دادن به شما میکند. در شش هفتگی کودک صدای شما را تشخیص میدهد و در هشت هفتگی به آن پاسخ میدهد.
چگونه میتوان کمک کرد
-    هر قدر کودک خود را از سن پایینتر بوسیله حرف زدن با او و تشویق کردن او به پاسخ دادن، تحریک به صحبت کردن کنید، زودتر یاد میگیرد صحبت کرده و کیفیت گفتار او نیز بهتر خواهد بود. بنابراین از روز نخست تولد کودکتان صحبت کنید و همه گفتگوهای خود را بصورت نمایشی و اغراق شده انجام دهید.
-    تا میتوانید محبت خود را بصورت جسمانی و در لحن صحبت خود نشان دهید زیرا اینکار باعث ایجاد ارتباط عاطفی نزدیک بین شما وکودکتان شده و او را فراوان تشویق میکند.
-    زبان اصلی او را که گریه کردن است بیاموزید. همیشه به درخواستی که بدین طریق مطرح میکند، خواه بخاطر گرسنگی باشد یا خستگی، نیاز به محبت باشد یا کسالت، پاسخ دهید و نگذارید کودکتان به گریه کردن ادامه دهد.
-    ارتباط چشمی برای اینکه کودکتان توجه، عشق و علاقه شما را درک کند، ضروری است. در برقراری ارتباط چشمی مصر باشید.
8 تا 24 هفتگی
یک تا دو هفته پس از لبخند زدن به شما، کودکتان ممکن است صداهای ساده مثل «اه»، «آه»، «اوه» را ادا کند. حدود یکماه بعد نیز احتمالا حروف بی صدا اضافه میشود، معمولا وقتی ناراحت میشود «م»، «پ»، «ب» و وقتی خوشحال میشود «ج» و «ک» را ادا میکند. در 12 هفتگی کودک شما جیغهای شادی میکشد. تا 16 هفتگی او داری یک زبان صوتی متشکل از خنده، جیغهای بلند شادمانه، دمیدن از بین لبها و تولید حباب میشود. تا 24 هفتگی کودک شما «کا»، «دا»، «ما» و «اگ» را به واژگان خود میافزاید. نشانه های زیادی وجود دارد که کودک شما شروع به درک آنچه شما میگویید کرده است. او با تکرار صداها و گوش دادن به آنها با اصوات بازی میکند.
چگونه میتوان کمک کرد
-    کودک باید مکانیسمهای گفتار را از طریق حرکات زبان، لبها و کام بیاموزد. بنابراین لیسیدن، مکیدن، جویدن و حباب بیرون دادن همگی مهارتهایی هستند که فراگیری و تمرین آنها اهمیت دارد. این مهارتها را با بازی کردن با کودک و نهایتا شیر دادن به او تشویق کنید.
-    کودکانی که برایشان آواز خوانده شده، شعرهای کودکانه برایشان تکرار شده، هنگام صحبت با آنها روی آهنگهای کلامی تکیه شده و در بازیهای شعر و آواز خوانی شرکت داده شده اند، بهتر و راحت تر از کودکانی که این کارها برایشان نشده است، حرف میزنند. پی همه این کارها را از سن خیلی پایین شروع کنید.
-    در ماههای نخست کودکان با تقلید میاموزند. بنا بر این تکرار نامها، کارهای روزمره و  وقایع امری ضروری است. آهنگی نمایشی به صدای خود بدهید و حتی الامکان از حرکات استفاده کنید. اگر میگویید « داغ »، آنرا با بیرون  دادن نفس بگویید،   «آخ» را هم اضافه کنید و ناگهان دستتان را عقب بکشید و مثل کسی که درد میکشد بالا و پایین بپرید و دوباره بگویید «داغ».
-    خندیدن از نخستین راههای ارتباط برقرار کردن کودکان است. صحبت کردن را با حالتی سرگرم کننده، خنده دار و آمیخته به شوخی انجام دهید. زیاد بخندید و ریسه بروید. 


برچسب ها :

رشدگفتاری

،

نوزادی

،

تقلید

،

ارتباط

،

عاطفی

،

صداها

،

جیغها

،

نظرات ارسال شده
هنوز نظری ثبت نشده است.

شما هم نظرتان را برایمان ارسال کنید