انواع اختلالات گفتار و زبان

ارسال شده در 16:6:36 1396/8/16
زبان پریشی: هرگاه زبان هرگاه زبان تحت اثر ضایعات مغزی دستخوش تغییرات گردد، مشکل حاصل را زبان پریشی مینامند. ضایعه ممکن است قبل از تولد و یا از بدو تولد ایجاد گردد که اصطلاحا به آن زبان پریشی دوران رشد میگویند. اما اگر پس از دوران زبان آموزی فرد باشد، به آن زبان پریشی اکتسابی میگویند. در نوع اول باید برای درمان، روشهای برنامه ریزی شده زبان را به شخص آموزش داد و در نوع دوم برای شخص بازآموزش الگوهای زبانی را ایجاد میکنیم. که زبان پریشی اکتسابی خود تقسیم میشود به انواع: زبان پریشی بروکا، زبان پریشی ترنس کرتیکال حرکتی، زبان پریشی مجزا، زبان پریشی گلوبال، زبان پریشی ورنیکه، زبان پریشی انتقالی، زبان پریشی ترانس کرتیکال حسی، زبان پریشی آنومی.
کودکان مبتلا به فلج مغزی: کودکانی که پیش از رسیدن به سن 3 سالگی دچار ضایعه مغزی شده اند. فلج به صورتهای مختلفی در بدن کودک ایجاد میشود. این مشکل معمولا با فلج اندامهای گفتار همراه میباشد و علائم آن شامل آبریزش از دهان، حجم تنفسی کم و صدای بم ، میباشد.
گرفتگی صدا: کسانی هستند که به دلایلی صدای،آنها دستخوش تغییر شده. برخی بیماران به سبب استفاده نادرست و فشار بر تارهای صوتی و حرف زدن زیاد، تارهای صوتی آنها ضخیم شده است. در برخی موارد نیز روی تارهای صوتی پولیپ یا زگیل تشکیل میگردد که این سبب گرفتگی صدا خواهد شد. در مقابل افرادی نیز هستند که صدای زیر دارند و آقایانی هستند که صدای زیر و زنانه دارند و معمولا در کوتاه مدت بهبود میابند.
لکنت زبان: که یکی از مهمترین و شایع ترین اختلالات گفتاری میباشد.این اختلات عبارتست از هر گونه کشش، تکرار، گیر و مکث در جریان گفتاری فرد. لکنت زبان باعث میشود که گفتار از دید شنونده کاملا غیر طبیعی جلوه کند. لکنت زبان درمانهای خاص خود را دارد و با استفاده از تمرینهای ویژه قابل حل است.    
کودکان دارای شکاف کام و لب: علت این مشکل آنست که گاهی در دوران نوزادی، جوانه هایی که به لب یا سقف دهان مربوط میشوند، نمیتوانند از طرفین به هم برسند. در نتیجه یک شکاف باقی میماند و برای کودک مشکل ایجاد میشود. چنین کودکانی در ابتدا باید عمل جراحی انجام داده و سپس به گفتار درمانی مراجعه کنند.
تاخیر در رشد گفتار و زبان: یعنی کودک نتوانسته مهارتهای گفتار و زبان مناسب با سن خود را کسب کند. بدین معنی که مراحل رشد گفتار و زبان ممکن است به دلایل مختلفی با تاخیر مواجه شوند. که گفتار درمانی در منزل میتواند تا حد قابل توجهی موثر باشد. همچنین موارد دیگر میتواند محیطهای دو زبانه و کودکان دچار عقب ماندگی ذهنی باشد. در این موارد نیز رشد گفتار و زبان تا حدودی با تاخیر مواجه میگردد.
اختلالات تولیدی (تلفظ اشتباه صداها): این بیماران دچار اختلال بد تلفظ کردن صداهاهستند.بدین معنی که این افراد صداهای گفتاری را بصورت غلط و نادرست تولید میکنند. عضله زبان این افراد دچار عدم هماهنگی میباشد که البته میتوان عوامل دیگر مانند ضعف حسهای دهانی و کم شنوایی را نیز نام برد. گفتار این افراد نامفهوم بوده و ممکن است صدایی را اضافه یا جذف کرده یا بصورت اشتباه تلفظ کنند.
اختلال در خواندن: تعدادی از مراجعین گفتار درمانی کودکان هستند که در یادگیری و یا نوشتن و خواندن با مشکل مواجه هستند. زیر بنای این اختلال، تشخیص مشکلات شنیداری و ارتباط آنها با صداهاست.

برچسب ها :

اختلالات گفتار

،

زبان پریشی

،

مشکلات شنیداری

،

فلج مغزی

،

تاخیر

،

لکنت

،

گرفتگی

،

تلفظ اشتباه

،

نظرات ارسال شده
هنوز نظری ثبت نشده است.

شما هم نظرتان را برایمان ارسال کنید