اختلال در زبان به چه معناست؟

ارسال شده در 16:56:36 1396/7/20
یک اختلال که واژه یابی درست و شکل دهی واضح جملات در صحبت کردن را سخت کرده و همچنین می تواند فهم گفته های دیگران را نیز با دشواری روبرو سازد. کودکی که در درک گفته های دیگران مشکل دارد، میتواند در شکل دهی تفکرات خود به جملات  و یا هر دو مورد (درک و بیان)، دچار مشکل باشد.
ممکن است شما متوجه این نکته شوید که واژگان کودکتان بسیار پایه ای و ابتدائی بوده و جملاتی که بکار می برد کوتاه، بی دستور و ناقص هستند؛ در حالیکه همسالانشان گپ و گفت می کنند و لطیفه می گویند ممکن است دنبال کردن گفتگو برای کودک شما مشکل بوده و لطیفه ها را نیز از دست بدهند. همچنین احتمالاً جملات او دو کلمه ای هستند و حتی پاسخ به سؤالات ساده برای او دشوار است.
این مهم است که متوجه باشید که یک اختلال زبانی مشابه مشکلات شنیداری یا اختلال گفتاری نیست و این کودکان، معمولا در شنیدن و تولید(تلفظ) صداها مشکلی ندارند. چالشی که آنها باآن روبرو هستند، تسلط یافتن بر زبان و اعمال قوانین آن مانند گرامر، می باشد. کودکان با اختلالات زبانی دارای یک تأخیر زبانی ساده نیستند. مشکلات ارتباطی آنها بدون درمان ادامه یافته و ممکن است به مسائل عاطفی و مشکلات تحصیلی منجر شوند.
انواع اختلالات زبانی
- اختلال در زبان درکی : مشکل در درک گفته های دیگران
- اختلال در زبان بیانی : مشکل در بیان افکار و ایده ها
- اختلال زبانی آمیخته درکی- بیانی : مشکل در درک و بیان زبان شفاهی
اختلالات زبانی می توانند رشدی یا اکتسابی باشند. اختلال اکتسابی زبان، مانند آفازی(زبان پریشی) ، پس از بیماری ها یا آسیب های نورولوژیکی اتفاق می افتد که میتواند حاصل از ضربه یا جراحت ها ی مغزی پس از حادثه باشد.
اختلال رشدی زبان، در کودکان بسیار شایع تر است. کودکان با اختلالات زبان، اغلب دیرتر از سایر همسالانشان شروع به سخن گفتن می کنند که این تأخیر مربوط به درجه ی هوش آنها نیست. در واقع، کودکان با اختلالات رشدی زبان، معمولا هوش در حد متوسط یا بالاتر از آن هستند. آنها معمولا در مهارت های زبان بیانی و درکی خود پیش از سن 4 سالگی مشکل دارند.برچسب ها :

اختلال زبانی

،

واژه یابی

،

بیان

،

گرامر

،

درک

،

رشدی

،

زبان درکی

،

زبان بیانی

،

زبان شفاهی

نظرات ارسال شده
هنوز نظری ثبت نشده است.

شما هم نظرتان را برایمان ارسال کنید