رشد گفتاری 28 هفتگی تا 18 ماهگی

ارسال شده در 17:15:13 1396/6/6
رشد گفتاری
28 هفتگی تا یکسالگی
-    در 28 هفتگی کودک هجاهای واضحی را ادا میکند مثل «با»، «دا»، «کا». فریادهای کودک شامل انواع مختلفی از صداهای زیر و بم است و یک صدای تو دماغی نیز ظاهر میشود. او شروع به انجام بازیهایی با زبان و لبهای خود کرده و ممکن است سعی کند با استفاده از صدا مثلا جیغ یا سرفه، توجه شما را جلب کند.
-    در 32 هفتگی هجاها را بطور واضحی با هم ترکیب میکند، مثل «با – با»، «دا – دا». پس از آن به تدریج صداهای «ت»، «د» و «و» را هم اضافه میکند.
-    در حدود 36 تا 40 هفتگی صداهای گفتاری واقعی را تقلید میکند.
-    در 40 تا 48 هفتگی یک کلمه با معنی را بکار میبرد.
-    در 40 هفتگی اکثر بچه ها «نه» را میفهمند. درک کلام از مقدمات اساسی گفتار است و با سرعت در حال افزایش است.
-    کودک ممکن است از چند دستور ساده نیز اطاعت کند، مثلا حرکات مربوط به شعرهای کودکانه، «دسی دسی» بازی کردن و «بای بای» کردن. او ممکن است صداهای حیوانات مثل «ما»، «قار»، «میو» و «هاپ» را تقلید کند.
چگونه میتوان کمک و تقویت کرد
-    واضح و شمرده صحبت کنید و حرکات، حالات چهره و ژستهای مناسب را با گفتار خود همراه سازید. اگر میخواهید کودک شما تلفظ درست کلمات و سپس ترکیب آنها و تشکیل جملات صحیح را بیاموزد، باید الگوی او باشید تا گفتار صحیح را از شما تقلید کند.
-    صداهای کودکانه را بارها تکرار کنید. بدین ترتیب یادگیری تکلم برای هر دوی شما تبدیل به یک بازی میشود. صدایی را که در آورده مثلا «ما» را تکرار کنید، بخندید و او را در آغوش بکشید. او دوباره و دوباره «ما» را تکرار میکند و از ذکاوت خود خوشحال میشود.  
-    به محض اینکه کودک شما یک کلمه را به زبان آورد، آنرا تکرار کنید، شادی خود را نشان دهید، و به او بگویید که چه بچه باهوشی است.
-    معنی کلمات را بارها و بارها با استفاده از تصاویر، اداها، حرکات و غیره نمایش دهید. زیرا کودکان موقعی میتوانند صحبت کنند که کلمات برای آنها معنی داشته باشد. آنها برای اینکه کلمه ای را به زبان آورند، باید مدتها قبل معنی آن را درک کرده باشند.
یکسالگی تا 18 ماهگی
-    در حدود 15 ماهگی او به تدریج شروع به گفتار نامفهوم خاص خودش میکند که رشته ای از صداهای نامفهوم است ولی دارای تاکید، بالا و پایین بردن صدا، عبارت بندی، فعل و تک و توکی هم لغات واقعی میباشد. اینها تمریناتی برای سرهم کردن لغات واقعی هستند. او ممکن است یک عبارت کوتاه را که شما غالبا به زبان میاورید، (مثل «وای خدا») را در موقعیتهای مناسب تکرار کند.
-    در 18 ماهگی کودک احتمالا میتواند چیزهای زیادی را در کتابها و زندگی روزمره وقتی نامشان را بگویید، نشان دهد.
-    در 18ماهگی باید بتواند 10 کلمه با معنی را بکار ببرد. 
چگونه میتوان کمک و تقویت کرد
-    اکنون که کودک تحرک بیشتری دارد، میزان فهم او بسیار فراتر از توانایی وی برای بیان خواسته هایش است. مثال: «مامان» ممکن است معانی زیادی داشته باشد از جمله اینکه «مامان کمی آب به من بده». وقتی متوجه شدید منظور او چیست بگویید «مامان به تو آب میده» و کلمه آب را دوباره تکرار کنید، او به زودی خواهد گفت «مامان آب».
-    کودک را با انواع صداها مثل صدای حیوانات، وسایل نقلیه و وسایل موسیقی آشنا کنید. کودک نسبت به صداها کاملا توجه دارد، بنابراین به آنها اشاره کنید: در جیر جیر میکنه، شیر آب چیک چیک میکنه، کاغذ خش خش میکنه.
-    همه چیزها و همه مکانها را نام ببرید. رنگ، نرمی و زبری و سایر خصوصیات را به زبان آورید.
-    تا میتوانید برای کودک کتاب بخوانید، کتابهای مورد علاقه او را بارها با او مرور کنید. به چیزهای آشنا اشاره کنید و نام آنها را بگویید. از او بخواهید نامها را تکرار کند و وقتی آنها را به یاد میاورد، خوشحالی خود را نشان دهید.
-    هرگاه موقعیت مناسب بود، عمل شمردن و استفاده از اعداد را انجام دهید.


برچسب ها :

رشد گفتاری

،

ترکیب هجا

،

تلفظ درست

،

درک کلام

،

تکرار نام

،

یادگیری نکلم

،

گفتار نامفهوم

نظرات ارسال شده
هنوز نظری ثبت نشده است.

شما هم نظرتان را برایمان ارسال کنید